A A
RSS
Головна » Статті » Статті » Твори

Відверто про благодійність 2. Про фонди.
   Останнім часом, відвідуючи супермаркети та магазини Рівного, помітив що відбулось значне збільшення скриньок від організацій не рівненського походження, а значна кількість купюр в прозорих скринях свідчить, що жертводавці навряд чи читали листівки на тих скринях. А варто було б.  Бо ви, помічники, жертводавці, добродійники, значною мірою теж несете відповідальність за те чи потрапить ваша пожертва за призначенням. Звичайно, якщо метою вашої пожертви є справді допомога, а не намагання придбати очищення сумління.  Що ж може писатись на листівках з зображенням замученої хворої дитини і заголовним написом «Помогітє спасті ребьонка!»? Я не стверджую, що всі немісцеві скриньки потрібно ігнорувати, але погодьтесь дивно виглядає прохання на скриньці в Рівному, наприклад, від якогось харківського фонду на дитину, що проживає і лікується в Дніпропетровську. 

 Чим варто поцікавитись, щоб ваша благодійна допомога потрапила за призначенням?

   По-перше , зверніть увагу,  даний фонд зареєстрований як обласний чи як всеукраїнський. Обласний фонд не має права у своїй діяльності виходити за межі області. З іншого боку відомі всеукраїнські фонди, які допомагають хворим дітям, не зловживають зборами у  інших областях, усвідомлюючи, що в кожній є кілька десятків онкохворих дітей, яким теж потрібна допомога.

   По-друге, цікавтесь історією фонду. Як і коли виник, та хто заснував, що зробив фонд з часу утворення? Цікавтесь конкретними справами.

   Була ситуація, коли невідома рівненська організація встановила скриньку для збору пожертв в супермаркеті. Встановила без жодного договору, з фотографією, скопійованою з сайту нашого фонду, не опечатана, контактних телефонів немає. Хлопчик, на якого збирали кошти, помер в січні. В квітні скринька ще стояла. Нашим волонтерам довелося декілька разів підходити в супермаркет і просити хоча б забрати скриньку з прилавку. При волонтерах скриньку ховали, а на наступний день вона знову стояла на тому ж місті. Охоронець пояснював, що вони не можуть додзвонитися в ту організацію. І справді, стаціонарний телефон організації  не відповідає. Нарешті чоловік однієї волонтерки не витримав такого знущання над жертводавцями, знайшов на нашому сайті номер телефону мами покійного хлопчика, передзвонив і розказав про ситуацію. Мама дитини про таку скриньку не знала. Жінка на наступний день приїхала в Рівне. У керівників супермаркету ніби гора з пліч впала, вони при мамі перерахували кошти і віддали їй всю зібрану суму. 

   По-третє, поцікавтесь репутацією фонду у батьків дитини, на яку збираються кошти. Дзвоніть до батьків дітей, вказаних на листівці, питайте про допомогу, надану дитині цим фондом.

   Інколи інформацію про те, що на їх дитину якийсь фонд збирає в іншому місті гроші,  батьки дізнаються саме від небайдужих людей. А буває і так, що фонд колись допомагав, але ця дитина вже давно закінчила лікування. Тим не менш фонд продовжує збір коштів в іншій області і батьки дитини про це не знають. І ми отримували повідомлення, що на трьох рівненських  дітей, без відома батьків збирались кошти в Одесі, Дніпропетровську, Криму. Повірте, багато нервів коштує змусити недобросовісні організації  зняти зі скриньок інформацію про наших дітей. Та й чи познімали? 
 
   По-четверте, і мабуть найголовніше, спробуйте знайти на сайті фонду звітність перед благодійниками. Якщо вона відсутня або застаріла, то це свідчення непрозорої діяльності даної організації.

  Закон «Про благодійну діяльність та благодійні організації»:

Стаття 17. Звітність благодійних організацій: 3. Інформація про структуру та розмір доходів і витрат благодійних організацій, а також умови використання їх активів для благодійної діяльності не є конфіденційною інформацією або комерційною таємницею.

   Попри наші постійні застереження не мати справ з невідомими фондами, дехто з батьків дітей, якими ми опікуємось, таки звертається до подібних організацій. І що вони від них отримують? Та майже нічого.  Зазвичай довгий час ніякої допомоги немає взагалі. Відмовки типові: «Немає зборів на вашу дитину». Якщо ж через волонтерські організації інших міст стає відомо, що на цю конкретну дитину збираються кошти в скриньки у місцевих магазинах, починаються сварки і батькам таки перераховують 1,5-2 тис. грн. Проте на прохання відзвітувати скільки ж всього зібрано коштів на дитину , такі «фонди» вперто мовчать. Мовчать, бо мабуть доведеться віддавати значно більші кошти, адже відповідно до законодавства абсолютно всі кошти зібрані за цільовим призначенням, наприклад,  «Добродійна допомога на лікування Вані Іванова», можуть бути використані лише на лікування Вані Іванова. Це означає, що жодна копійка з коштів, які мають конкретне призначення, не може бути використана за іншим призначенням або на діяльність фонду.

   Наприкінці минулого року, в наш офіс завітала молода людина із запитаннями, які нас просто шокували: «…як зареєструвати фонд? …дайте мені телефони лікарів онкогематології… за скільки часу окупиться фонд?» . Ми не знаємо, чи вдалось йому зареєструвати свій фонд, якщо так, то дуже прикро, ви розумієте чому.

   І останнє, кільком батькам  з онкогематології надходили «пропозиції» збирати кошти під 20% з зібраних коштів , що є протизаконно, якщо відбувається цільовий збір коштів (конкретній людині). Ми не знаємо, чи це рівненські «представники» вищеописаних немісцевих фондів, які і скриньки встановлюють по магазинам Рівного, чи це «свіжозасновані» фонди, - не наша функція це з`ясовувати. Але і чекати від контролюючих та правоохоронних органів дієвих кроків не доводиться, чи то через недосконале законодавство, чи то через відсутність скарг від постраждалих. Адже батькам не до біганини по міліціям коли на руках тяжкохвора дитина , яка потребує дороговартісного лікування і постійної уваги. Шахраї про це знають і цим користуються.

   Все що у наших силах – це спонукати вас думати кому і на що ви жертвуєте кошти. Не соромтесь задавати  ці питання собі і тим, хто просить вас допомоги . Це  вбереже ваші гроші для тих, хто дійсно їх потребує,  і, зрештою, вашу віру в чесність та ефективність  благодійної справи.
Категорія: Твори | Додав: Volonter (2013-06-13) | Автор: Олександр Петровський
Переглядів: 1610
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]